ביום הזה בהיסטוריה: 3 במרץ 1912, התארגנות הציונית הנשית 'הדסה' הוקמה בארצות הברית. – WZO

ביום הזה בהיסטוריה: 3 במרץ 1912, התארגנות הציונית הנשית 'הדסה' הוקמה בארצות הברית.

ארגון הדסה, ארגון הציוניות הנשים של אמריקה, אחד מארגוני הציוניות הנשים הגדולים בעולם, הוקם ב-3 במרץ 1912 על ידי הנרייטה סאלד. הארגון קם בניו יורק על בסיס מועדוני 'בנות ציון' שכבר היו קיימים ונקרא על שם אסתר המלכה מהתנ"ך, ששמה היהודי היה הדסה. בשנת 1918, הדסה הפכה לחלק מארגון הציוני של אמריקה.

מטרת הקמת הדסה הייתה לאחד נשים יהודיות באמריקה לתמיכה בתנועה הציונית, לפתח יוזמות חברתיות, תוכניות חינוכיות ולסייע לקהילה היהודית בפלסטין ולאחר מכן בישראל. הנרייטה סאלד, שהפכה לנשיאת הארגון הראשונה, שיחקה תפקיד מפתח בפיתוחו ובעיצוב תחומי פעילותו.

אחד ההישגים המשמעותיים ביותר של הדסה היה יצירת תשתית רפואית בפלסטין, כולל רשת מוסדות רפואיים מפורסמת בירושלים. הארגון היה פעיל באימון צוותים רפואיים ובפיתוח בתי חולים ומרפאות, ששיחקו תפקיד חשוב בשיפור הבריאות באזור.

עם הזמן, פעילויות הדסה התרחבו: הארגון לקח על עצמו תפקידים בפרויקטים חינוכיים, יוזמות תרבותיות ונשיות, תוך המשך תמיכה בישראל ובקהילות היהודיות ברחבי העולם. כיום, הדסה ממשיכה להיות פלטפורמה חזקה למנהיגות נשית, המעוררת דורות חדשים לפעול ברוח ערכי הציונות והאוניברסליות האנושית.

3 מרץ 2024
1 דקות קריאה
407
חֲדָשׁוֹת

קרא עוד

שיעור בחוצות

שיעור בחוצות

המורים של האולפן, שהמחלקה מפעילה במרכז התנוע השומר הצעיר בריו דה ז'נרו, ערכו שיעור "קצת שונה" או במלים אחרות, חדשני ומרענן.
קיץ חם בארגנטינה

קיץ חם בארגנטינה

בחצי הדרומי של כדור הארץ בחודש דצמבר החלה עונת הקיץ, אך פעילותה של המחלקה לעידוד העלייה בארצות דרום אמריקה לא יודעת אתנחתא גם בימי החופש הגדול.
הכשרה וירטואלית

הכשרה וירטואלית

פרויקט חדשני זה פועל במלוא המרץ זה מספר שבועות, במהלכם התקיימו שלושה מפגשים וירטואליים בין המורים של כיתות עידוד העלייה   (אולפנים) אשר המחלקה לעידוד העלייה מפעילה ברחבי תבל, עם המומחיות הדגולות להוראת השפה העברית גילה פרייזלר וחנה משלר.