8 עובדות מעניינות על חנוכה – WZO

8 עובדות מעניינות על חנוכה

היום, ה-15 בדצמבר, הוא היום השמיני והאחרון של חנוכה. אנו מציעים לתשומת לבכם מספר עובדות בולטות על החג: היסטוריה חנוכה נחוג לכבוד הנס שאירע בשנת 164 לפנה"ס. כמות קטנה של שמן, שהייתה מיועדת ליום אחד בלבד, דלקה בנרות המנורה בבית המקדש השני בירושלים במשך שמונה ימים לאחר שלוחמי ישראל, המכבים, ניצחו את כוחות סוריה-יוון ושחררו […]

Happy Hanukkah, Jewish Festival of Lights background for greeting card, invitation, banner with Jewish symbols as dreidel toys, doughnuts, menorah candle holder. Vector illustration

היום, ה-15 בדצמבר, הוא היום השמיני והאחרון של חנוכה. אנו מציעים לתשומת לבכם מספר עובדות בולטות על החג:

היסטוריה

חנוכה נחוג לכבוד הנס שאירע בשנת 164 לפנה"ס. כמות קטנה של שמן, שהייתה מיועדת ליום אחד בלבד, דלקה בנרות המנורה בבית המקדש השני בירושלים במשך שמונה ימים לאחר שלוחמי ישראל, המכבים, ניצחו את כוחות סוריה-יוון ושחררו את ירושלים.

סמל החג

הסמל המרכזי של החג הוא החנוכיה, מנורה בעלת תשעה קנים. בכל יום של החג מוסיפים נר נוסף. חנוכה נמשכת שמונה ימים. הנר התשיעי, הנקרא "שמש" (שמש), משמש להדלקת שאר הנרות.

סדר הדלקת הנרות

במהלך שמונת ימי חנוכה מדליקים 44 נרות. החישוב הוא כדלקמן: 1+2+3+4+5+6+7+8 = 36 נרות לכל יום של החג ועוד 8 נרות "שמש", שמשמשים להדלקת שאר הנרות, סה"כ 44 נרות.

חנוכיה בספר השיאים של גינס

החנוכיה הגדולה ביותר הותקנה בגרנד ארמי פלאזה בניו יורק. גובהה 9.7 מטרים, רוחבה – 8.5 מטרים, ומשקלה – 1,814 ק"ג. החנוכיה עוצבה על ידי האמן הישראלי המפורסם יעקב אגם, בהשראת דמות המנורה המקורית מבית המקדש, שעשה הרמב"ם.

אור חנוכה

למשך 30 דקות לאחר הדלקת נרות חנוכה, נהוג להימנע מעבודות בית, מאחר שנאמר שבזמן זה יורד אור רוחני מיוחד ונסתר, "אור גנוז", שבדרך כלל נגיש רק לצדיקים גדולים. זמן זה נחשב למועד טוב לבקש מהאלוהים נס אישי.

מאכלי חנוכה

בחנוכה נהוג להכין מאכלים שטוגנים בשמן: סופגניות ממולאות ריבה ולביבות תפוחי אדמה "לטקס". כמו כן נהוג לתת לילדים מטבעות שוקולד, "גלט", מעוטפים בנייר זהב או כסף.

משחק הסביבון

תחביב ילדים אהוב בחנוכה הוא משחק הסביבון ("דריידל" באנגלית), פחזן בעל ארבעה צדדים, כל אחד עם אחת מארבע האותיות העבריות: נון (נ), גימל (ג), היי (ה) ושין (ש) מחוץ לישראל, או פאי (פ) בישראל. האותיות הללו יוצרות ראשי תיבות למשפט "נס גדול היה שם" – או "נס גדול היה פה" לישראל. במשחק, המשתתפים מנחשים על איזו אות ייפול הסביבון, והמנצח מקבל פרס – לעיתים קרובות מטבעות השוקולד "גלט".

חנוכה בחלל

בדצמבר 1993, האסטרונאוט ג'פרי הופמן לקח סביבון וחנוכיה נסיעתית לחלל. במהלך שידור חי מתוך מעבורת החלל אנדוור, האסטרונאוט הראה איך הוא מתכונן לחג, השיק את הסביבון בכוח כבידה אפסי, ואיחל ליהודים ברחבי העולם חג חנוכה שמח.

15 דצמ 2023
2 דקות קריאה
184
חֲדָשׁוֹת

קרא עוד

פסטיבל הציונות בדרום אמריקה

פסטיבל הציונות בדרום אמריקה

במהלך חודש אוגוסט, מרינה רוזנברג–קוריטני, יו"ר המחלקה לעידוד עלייה בהסתדרות הציונית העולמית ערכה ביקור בשתי המדינות הענקיות בדרום אמריקה, ארגנטינה וברזיל.
מעולה לעולה כוחנו עולה

מעולה לעולה כוחנו עולה

ברכות לצוות המחלקה לעידוד עליה  בהסתדרות הציונית העולמית ולד״ר שכטמן ברכה והצלחה!!! להלן רשיון לעסוק ברפואה שקיבל תלמיד שלמד באולפן שלנו בארגנטינה.
נא להכיר: ישראל

נא להכיר: ישראל

באלו מלים ניתן לסכם את טיב הפרויקט החדש של אודליה דרעי, אחת המשתתפות במהדורה הראשונה של מיזם גאולה.