פגישה עם נשות בונדס ישראל – WZO

פגישה עם נשות בונדס ישראל

בבניין מוסדות לאומיים בירושלים באולם ויצמן ההיסטורי, נערך מפגש של משלחת נשות בונדס ישראל מארה"ב עם יו"ר הצ"ע יעקב חגואל וראשת המחלקה לעידוד העלייה בהצ"ע מרינה רוזנברג קוריטני, אשר סיפרה על פעילות מחלקתה בכלל ועל המיזם "גאולה" בפרט. בין השאר, היא אמרה:

במהלך שנתיים בלבד, נתקלנו בשני משברים גלובליים. בשנת 2020, פקדה את העולם מגפת הקורונה. הדבר אילץ אותנו לשנות לאין ערוך את דפוסי הפעולה: כל אולפנים שלנו ושאר הפרויקטים הועתקו למרחב מקוון. כידוע, כל משבר מגלה הזדמנויות חדשות, ובמקרה שלנו המעבר למרחב מקוון אפשר הגעה לקהלי יעד אשר עד כה לא היינו מסוגלים להשיגם.

בתחילת שנת 2022 התפרצה מלחמה במרכזה של אירופה. באותו רגע נמצאתי באוקראינה וחזרתי לארץ מלאה התרשמויות ומידע. מסקנות שהסקנו מנסיונות חדשים אלו, אפשרו לנו לעדכן באופן משמעותי את תכנית המיזם גאולה במטרה להקנות לנשים צעירות, מנהיגות לשעתיד של קהילותיהן, את היכולות והידע הדרושים להנהגה ולהתנהגות במצבי המשבר"… 

בפגישה נטלו חלק גם 12 בנות מבית היתומים היהודי בעיר האוקראינית ז'יטומיר. כעת כל יתומים ויתומות ממוסד זה נמצאים בישראל. נשות בונדס התרשמו עמוקות מסיפורן של הבנות על הימים הראשונים של המלחמה, על דרכן לארץ ועל חוויותיהן. במיוחד הן התרשמו מספורה של מרים בת ה-10. היא ספרה על התלהבות שחשה כאשר בפעם הראשונה בחייה ראתה מעלית אמתית בבית מלון בצ'רנוביץ ועל "משחק בסירנה". אחת הבנות הפעילה את צליל אזעקת החירום בטלפון הנייד שלה, ומיד כל אורכי המלון נאלצו לרוץ למקלט. כאשר בלילה הושמעה אזעקת אמת, הבנות תחילה חשבו ששוב מדובר בתרגיל, אך הסתבר שלא כך הדבר, וכולן נאצלו לבלות לילה שלם במקלט הקר

ראשת המחלקה לעידוד עלייה מרינה רוזנברג קוריטני:

אנו, העם היהודי והקהילות היהודיות באשר הן חייבים להיות מוכנים לכל התפתחות שהיא. מחקרים שערכנו מראים, שקהילות המונהגות על ידי הנשים, מוצלחות יותר ויותר פתוחות לחדשנות ולשינויים. בדיוק לשם כך פיתחנו ומביאים לידי הביצוע את המיזם גאולה.

7 נוב 2022
1 דקות קריאה
244
חֲדָשׁוֹת

קרא עוד

התחלה חדשה ומוצלחת

התחלה חדשה ומוצלחת

עבור תושבי החצי הצפוני של כדור הארץ ראשון באפריל הוא יום מתיחות.
התקפה לילית על ישראל נדחתה בהצלחה

התקפה לילית על ישראל נדחתה בהצלחה

לראשונה בהיסטוריה: מתקפה ישירה של איראן על ישראל.בלילה ה-14 באפריל שוגרו לעבר ישראל: רוב השיגורים בוצעו משטח איראן.בנוסף, השיגורים בוצעו גם מעיראק ותימן.
כיצד לומדים עברית בימי מלחמה

כיצד לומדים עברית בימי מלחמה

Photo: ledenecova69 / depositphotos.com כיצד לומדים עברית בימי מלחמה? איזה אוצר מילים חושפים בפני תלמידי האולפנים ברחבי העולם? כיצד מתווכחים ליהודי התפוצות את המציאות המורכבת והקשה בארץ? על שאלות אלו ורבות אחרות ניסו לענות עובדי המחלקה לעידוד עליה בהסתדרות הציונית העולמית.