תערוכה בלונדון – WZO

תערוכה בלונדון

במסגרת טקס הענקת הפרס GOLDEN GOLDA  בלונדון נערכה פתיחה חגיגית של התערוכה "עגלה יהודית". בתערוכה מיוצג אוסף תמונות פרי מכחולו של הצייר הישראלי שמואל שלסט. הרעיון והיוזמה של עריכת תערוכה נודדת זו שייכים לראשת המחלקה לעידוד העלייה מרינה רוזנברג–קוריטני. ההסבר הטוב ביותר, מדוע ולמה המחלקה החליטה לקחת על עצמה ביצוע פרויקט זה, ניתן במבוא לעלון הנלווה לתערוכה, הנכתב על ידי מרינה רוזנברג–קוריטני:

עת לחזור הביתה!

והוצאתי אתכם מן העמים וקבצתי אתכם מן הארצות אשר נפוצתם בם …

יחזקאל כ' ל"ד

תולדות העם היהודי במהלך אלפיים השנים האחרונותהלא הן סיפור נדנודים בלתי פוסקים. נענו ונדנו בין הארצות והיבשות, חיינו בקרב כמעט כל אומות אשר גרו פעם וגרים כעת על פני כדור הארץ.

בקלידוסקופ ההיסטורי, אל מול עיני היהודים צצו ונעלמו ערים, מדינות, ממשלות, משטרים, דתות, עורכי החיים, גזרות ורדיפות, תקופות זוהר, שוב גזרות ושוב רדיפות

לא פלא שאחד הסמלים הבולטים ביותר של תולדות העם היהודי בתפוצות היא העגלה, עליה יהודים שמו מטלטליהם בעוברם ממקום למקום.

כך היה כל עוד העם היהודי לא הקים מחדש את ביתו ואת מולדתואת מדינת ישראל.

מאז העגלהאשר במרוצת הזמן הפכה לכלי שיט וטיסהפכה לסמל של שיבתו של העם היהודי הביתה.

גלגל ההיסטוריה היהודית הסתובב, והפעם באופן בלתי הפיך.

על התלאות ועל הנפלאות האלה מספרת בצורה יצירתית וייצוגית תערוכת התמונות אשר מציגה בפניכם המחלקה לעידוד העלייה בהסתדרות הציונית העולמיתזהו אוסף העבודות של הצייר הישראלי שמואל (אנטולי) שלסט, אשר עצמו עבר קברת דרך ארוכה מפותלת בטרם חזר הביתה.

התערוכה נושאת שם מדבר בעל עצמו: "העגלה היהודית". התערוכה אינה מקובעת במקום כלשהו, זאת תערוכה נעה, ולעובדה זו כשלעצמה יש מטען סימבולי לא מבוטל. אנו תקוה שהמבט מזווית זו על ההיסטוריה היהודית יהווה עבורכםהצופים הנכבדיםעוד כלי עזר בתהליך קבלת ההחלטה הנכונה והיא: הגיעה העת להעלות את המטלטלים על העגלה. הגיעה העת לחזור הביתה.

בברכה, מרינה רוזנברגקוריטני, ראשת המחלקה לעידוד העלייה ההסתדרות הציונית העולמית

נוסיף רק שתערכוה זכתה לתגובות מאוד חיוביות בקרב כל מבקריה ונציגי ארגונים וקהילות יהודיות רבות באנגליה פנו בבקשה לקיים תערוכה אצלם.

בתמונות:


שמואל שלסט, "שנת 1945"

שמואל שלסט, "מלחמת העצמאות"

21 יול 2019
1 דקות קריאה
515
חֲדָשׁוֹת

קרא עוד

חצה את אוקיאנוס Café Olé פרויקט

חצה את אוקיאנוס Café Olé פרויקט

פרויקט Café Olé חצה את האוקיאנוס פרויקט בשם זה (אם כי במקור הספרדי הוא נקרא טיפ-טיפה אחרת – Café Ole קרי, קפה עולה) נולד ביולי אשתקד במדינות דוברות ספרדית באמל"ט.
תולדות הציונות ומדינת ישראל: 15-8 בספטמבר

תולדות הציונות ומדינת ישראל: 15-8 בספטמבר

A poster calling for enlisting of recruits in the Jewish Brigade in the British Army, 1944 / Wikimedia 8 ספטמבר 1949 – הכנסת מקבלת שני חוקים חשובים: חוק שירות הבטחון וחוק חינוך חובה.
עוד ראיה לשיתוף פעולה בין אונר"א לחמאס

עוד ראיה לשיתוף פעולה בין אונר"א לחמאס

נמצא מנהרת תת-קרקעית ששימשה טרוריסטים מחמאס מתחת לבניין הראשי של סוכנות האו"ם לעזרה ועבודה לפליטים פלסטינים במזרח התיכון (UNRWA) ברצועת עזה.