פרויקט "גאולה" יצא לדרך – WZO

פרויקט "גאולה" יצא לדרך

ב-19 דצמבר, במשכן הנשיא בירושלים התקיים טקס השקתו של השיר. בחירת מקום האירוע יכול לעורר תהיות לכאורה: ככלל, השקתות שירים חדשים לא מתקיימים במשכן נשיא המדינה. אך שמו ונושא של השיר אינם משאירים מקום לתהיות. השיר נקרא "עברית אהובתי".

הפקת השיר הנה יוזמתה של המחלקה לעידוד עלייה בהסתדרות הציונית העולמית וביצוע הפרויקט הנו פרי שיתוף פעולה של המחלקה עם החברה הממלכתית אופק ישראלי.

השפה העברית היא אחד הגשרים היציבים והבטוחים שמגשרים בין יהודי התפוצות לבין מדינת ישראל. משום כך, המחלקה לעידוד עלייה מפעילה 636 אולפנים באורוגוואי, ארה"ב, ארגנטינה, ברזיל, בריטניה, בלגיה, מקסיקו, מרוקו, פנמה, צ'ילה, קנדה וצרפת. במהלך 6 שנות קיומה של המחלקה ופעילות כיתות האולפן שלה, בכיתות אלה למדו יותר מ-25 אלף יהודים, אשר רבים מהם משתמשים בידע שרכשו באולפנים אלו כאן, בהיותם עולים חדשים.

השיר "עברית אהובתי" יהווה מעין סמל מוסיקלי למרכזי הכנה לעלייה שהם כיתות האולפן של המחלקה, הפועלים על פני ארבע יבשות. את השיר כתב יואב גינאי, הלחין גיא מנטש וביצעה דנה אינטרנשיונלזוכת האירוויזיון 1998.

"הקלטתי במהלך הקריירה עשרות שירים בהרבה שפות ובשלל נושאים", מספרת אינטרנשיונל. "אף פעם לא חשבתי או דמיינתי שאהיה גם זמרת מורה ששרה את האלף בית".

את טקס השקת השיר פתח כבוד נשיא המדינה יצחק הרצוג. בנאומו הוא ציין כי העם היהודי בהיותו עם הספר, הנו גם עם של שפה חייה, בה מדברים, חושבים ומתבטאים מיליוני אזרחים ותושבים של מדינה כולה.

אחר כך נאמו יו"ר הצ"ע ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית יעקב הגואל, ראשת המחלקה לעידוד עלייה בהצ"ע מרינה רוזנברג קוריטני והבלשון הישראל הדגול ד"ר ראובן רוזנטל. הם ציינו חשיבותה של השפה העברית בבניית העם ומדינתו.   

ראשת המחלקה לעידוד עלייה מרינה רוזנברג קוריטני:

אנו רוצים להנגיש את  השפה העברית לכל יהודי אשר ובאשר הוא. השיר "עברית אהובתי" – זו פנייתנו ליהודים אלה באופן הכי נגיש שישדרך מנגינה ושיר. יחד עם זאת, השיר הוא אות הוקרה לנס החייתה של השפה העברית, חזרתה ליהודים כשפה מדוברת! ברצוני להודות לכל מי שתרם להצלחתו של הפרויקט: ליו"ר אופק ישראלי דמיטרי אפרציב, לצוות המחלקה שלי, למפיק יצחק זוננשיין וכמובן לזמרת דנה אינטרנשיונל, למלחין גאי מנטש ומשורר יואב גנאי.

27 נוב 2021
2 דקות קריאה
274
חֲדָשׁוֹת

קרא עוד

הפסטיבל של קהילת היהודים דוברי הרוסית בחוף המערבי

הפסטיבל של קהילת היהודים דוברי הרוסית בחוף המערבי

המחלקה לעידוד העלייה בשיתוף פעולה עם התאחדות קהילות היהודיות דוברי הרוסית במדינת קליפורניה (JuRashki – Russian Speaking Jewish Community) ערכה במערב הוליווד אירוע רחב ממדים, מרגש ומרתק תחת הכותרת "פסטיבל תרבות ואמנות של יהודי דוברי הרוסית".
חוגגים 70 שנה למדינת ישראל בארגנטינה

חוגגים 70 שנה למדינת ישראל בארגנטינה

במהלך חודש אפריל המחלקה לעידוד עלייה ושליחיה בארגנטינה ערכו רצף מרשים ביותר של אירועים חגיגיים ומעודדים עלייה ברחבי מדינה דרום–אמריקאית הענקית זו.
הרף פנדמיה, עלייה מארגנטינה בשנת 2020 גדלה באופן משמעותי

הרף פנדמיה, עלייה מארגנטינה בשנת 2020 גדלה באופן משמעותי

ראשת המחלקה לעידוד עלייה מרינה רוזנברג קוריטני: אל לנו לשכוח שמאחרי מספרים יבשים אך מדברים בעד עצמם, המובאים בכתבה דלהלן, מסתתרים גורלות של מאוד ואלפים ויהודים.