תולדות הציונות ומדינת ישראל: 31-24 באוקטובר – WZO

תולדות הציונות ומדינת ישראל: 31-24 באוקטובר

Photo:  Kibbutz Degania. Author: Yaakov Ben Dov / Wikimedia 24 אוקטובר 1944 – בתל אביב נוסד תיאטרון חדש – התיאטרון הקאמרי. 26 אוקטובר 1934 – דוד בן-גוריון וזאב ז'בוטינסקי חותמים בלונדון הסכם על יישוב כל הסכסוכים בין תנועת הפועלים ותנוע הרוויזיוניסטית. הפתעה ביישוב ובציונות. בחורף 1935 נדחה ההסכם על ידי משאל עם שעורכת הסתדרות הפועלים. […]

Photo:  Kibbutz Degania. Author: Yaakov Ben Dov / Wikimedia

24 אוקטובר 1944 – בתל אביב נוסד תיאטרון חדש – התיאטרון הקאמרי.

26 אוקטובר 1934 – דוד בן-גוריון וזאב ז'בוטינסקי חותמים בלונדון הסכם על יישוב כל הסכסוכים בין תנועת הפועלים ותנוע הרוויזיוניסטית. הפתעה ביישוב ובציונות. בחורף 1935 נדחה ההסכם על ידי משאל עם שעורכת הסתדרות הפועלים.

27 אוקטובר 1882 – ברון אדמונד דה רוטשילד שולח תרומה ראשונה למושבה ראשון לציון.

28 אוקטובר 1910 – יום יסודה של הקבוצה הראשונה – אום-ג'וני, שלאחר פחות משנה קיבלה את השם דגניה. נקראת "אם הקבוצות". הקמתה מהווה את ראשיתה של התנועה הקיבוצית.

29 אוקטובר 1956 – מתקפת מנע של ישראל נגד מצרים – מבצע "קדש". הפתעה עצומה בעולם כולו מהפעולה הישראלית המהירה בסיני. תוך ימים ספורים מכה צה"ל במצרים וכובש את כל חצי האי וכן את רצועת עזה. מוסר האיום על ישראל ומבצרי טיראן נפתחים לשיט ישראלי. בו-בזמן צבאות אנגליה וצרפת תוקפים בצפון תעלת סואץ כדי להחזיר להם את התועלה שהולאמה מספר חודשים לפני כן ע"י המצרים. הפעולה האנגלו-צרפתית נכשלת למעשה. לחץ על ישראל לפנות את השטחים שכבשה.

30 אוקטובר 1902 – יוצא לאור הספר אלטנוילנדשל הרצל. רומן אוטופי המתאר את ארץ ישראל לאחר המהפכה הציונית. תורגם לעברית על ידי נחום סוקולוב בשם תל אביב.

30 אוקטובר 1914 – תורכיה נכנסת למלחמה לצידן של מעצמות המרכז. ארץ ישראל, כחלק מתורכיה, הופכת לצידה של המלחמה. התורכים תובעים מתושבי הארץ, בעלי נתינות זרה, לקבל את אזרחות המדינה ("להתעת'מן" בלשון הימים ההם), או לעזוב. מתחילה עזיבה רבה של יהודים.

31 אוקטובר 1905 – פרעות ביהודי רוסיה במאות מקומות יישוב. למעלה מאלפיים הרוגים. במקומות רבים מתייצבת "הגנה עצמית" יהודית. הפרעות נותנות תנופה מחודשת לעלייה לארץ ישראל.

31 אוקטובר 1905 – ברוסיה קמה "מפלגת הפועלים הסוציאליסטית היהודית" שנודעה בשמה העממי "פועלי ציון" ובשנים הבאות תהווה את האגף הפועלי בתנועה הציונית.

31 אוקטובר 1918 – תורכיה נכנעת. תמה המלחמה במזרח התיכון.

27 אוק 2021
2 דקות קריאה
437
חֲדָשׁוֹת

קרא עוד

לא נפסיק ליזום: ארגנטינה ואורוגוואי

לא נפסיק ליזום: ארגנטינה ואורוגוואי

במהלך חודשיים כאמור נערכו הרצאות וסמינרים וירטואליים: Conociendo la Universidad de Bar Ilan – נא להכיר: אוניברסיטת בר אילן; La app del hebreo – עולה מארגנטינה פרנסיסקו גולדמן סיפר על הישומון שהוא פיתח, העוזר ללמוד עברית ממכשיר הטלפון הכחם; Dr.
עובדי האו

עובדי האו

Suspension of Funding to UN Agency for Palestinian Refugees Following Employee Involvement in Violence Array
שליחות בעלת טעם – תרתי משמע

שליחות בעלת טעם – תרתי משמע

פאולה רוזנברג, מנחה התכנית "פאולה וליאון" של הערוץ ה-12, עוברת כעת מסע בארגנטינה בשליחות של המחלקה לעידוד העלייה.