כיצד לומדים עברית בימי מלחמה – WZO

כיצד לומדים עברית בימי מלחמה

Photo: ledenecova69 / depositphotos.com כיצד לומדים עברית בימי מלחמה? איזה אוצר מילים חושפים בפני תלמידי האולפנים ברחבי העולם? כיצד מתווכחים ליהודי התפוצות את המציאות המורכבת והקשה בארץ? על שאלות אלו ורבות אחרות ניסו לענות עובדי המחלקה לעידוד עליה בהסתדרות הציונית העולמית. במפגש מקוון כלל-עולמי נטלו חלק יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית מר יעקב חגואל, ראשת המחלקה […]

Photo: ledenecova69 / depositphotos.com

כיצד לומדים עברית בימי מלחמה? איזה אוצר מילים חושפים בפני תלמידי האולפנים ברחבי העולם? כיצד מתווכחים ליהודי התפוצות את המציאות המורכבת והקשה בארץ?

על שאלות אלו ורבות אחרות ניסו לענות עובדי המחלקה לעידוד עליה בהסתדרות הציונית העולמית. במפגש מקוון כלל-עולמי נטלו חלק יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית מר יעקב חגואל, ראשת המחלקה הגב' מרינה רוזנברג-קוריטני, עשרות רבות של מורים לעברית מכל רחבי העולם המפעילים את כיתות האולפן שלנו באירופה, צפון ודרום אמריקה.

ראשת המחלקה ביקשה להעביר למורים את המסר הבא: אין לנו ארץ אחרת, אין לנו מדינה אחרת. בכל דור ודור מגיע עמלק הבא לכלותנו וגם כיום זה המצב, לדאבוננו. עם זאת, אנו לא נפסיק לעבוד, לא נפסיק לעודד עליה לעולם, לא נפסיק להוות גשר בין ישראל לעולם היהודי שמחוצה לה, שכן עם ישראל חי והוא לא ייסוג ולא ייכנע. מר יעקב חגואל תמך באמירה ערכית זו והעביר מסר מאוד חיובי למורים להמשך הפעילות שלנו בתפוצות בעת המשבר הקשה שמדינת ישראל עוברת.

פביו רדק, יועץ המחלקה להכשרות מורים נתן הדרכה מקיפה להתאמת מערך השיעורים לתקופת המלחמה באווירה חיובית כדי לחזק את הקשר בין התלמידים למדינת ישראל. גם בזמנים קשים אלו חשוב לקרב את יהודי התפוצות לישראל, ללמדם עברית ולתווך להם את המציאות המסובכת בישראל.

לסיום ניתן זכות הדיבור לעשרות המורים שנענו להזמנה שלנו והם חילקו איתנו את התחושות ואת המלצות שלהם להמשך הפעלת מערך האולפנים שלנו. הם מזהים כמיהה רבה של תלמידי האולפנים בפרט ושל הקהילות היהודיות בכלל לשמירת הקשר עם ישראל, למפגשי עידוד וחיזוק וכן ללימוד עברית, מה שמאפשר להם להבין בצורה טובה יותר את המתרחש בארץ.

זו הייתה פגישה לא פשוטה, אבל פגישה חיונית מאוד, שכן מורי המחלקה עומדים בפרונט של ההסברה הישראלית ומנגישים את המידע אודות המתרחש בארץ לקהילות היהודיות ברחבי העולם. הכלים שהם קיבלו, יחד עם מילות חיזוק, יסייעו להם בעבודה לא קלה זו.

13 אוק 2023
1 דקות קריאה
232
חֲדָשׁוֹת

קרא עוד

ירושלים של זהב" בבואנוס-אירס"

ירושלים של זהב" בבואנוס-אירס"

הזמרת ואשת תקשורת ישראלית פופולרית אירינה קילפין באה לסיבוב הופעות בארגנטינה. מלכתחילה, סבבהופעותיה תוכנן כאירוע תרבותי "כללי" קרי, קהל יעדו היו כל אוהבי מוסיקה וזמר במדינה זו. אך אירנה פשוטלא יכלה לא לנצל הזדמנות זו ולא להופיע בפני יהודי ארגנטינה על מנת לספר להם את הסיפור חייה המרתקולשיר להם את מיטב השירים בעברית כולל כמובן ירושלים של זהב האגדי. לכן פנייתה של אירנה למחלקהלעידוד העליה של הצ"ע הייתה צעד טבעי ומבחינת המחלקה אך טבעי היה לעשות כל הדרוש על מנת לאפשרלאירנה להופעי בפני קהילת יהודי בואנוס–איירס במסגרת הפרויקט "שיעור בונוס" (אשר במסגרתו ידועניםישראלים מופיעים עם סיפוריהם בפני קהילות יהודיות ברחבי תבל). ראש המחלקה מרינה רוזנברג–קוריטניפנתה לשליח המחלקה בארגנטינה אלכנדרו מילנקובסקי בבקשה לארגן בשביל אירנה שיעור בונוס כאמורוהדבר נעשה בצד הכי טוב.
שיעור בונוס תרתי משמע

שיעור בונוס תרתי משמע

במסגרת שיעור בונוס באולפן של המחלקה בעיר טולוז אשר בדרומה של צרפת, המחלקה ערכה מפגש וירטואלי מרתק עם "שגרירת העברית" שלה דר' גלוריה וולוחונסקי.  גלוריה העבירה לתלמידים הרצאה מרתקת תחת הכותרת "החיים בחלל".  ד"ר וולוחונסקי בשנות ילדותה עלתה לארץ מבריה"מ לשעבר ועשתה קריירה של מדענית מרשימה.
תולדות הציונות ומדינת ישראל: 16–22 בנובמבר

תולדות הציונות ומדינת ישראל: 16–22 בנובמבר

נשיא מצרים, אנואר סאדאת מגיע ללוד, נמל תעופה בן גוריון בביקור בישראל / תמונה: IDF Spokesperson's Unit  16 נובמבר 1914 – כוחותיו של הגנרל אלנבי כבשו את יפו 18 נובמבר 1931 – ממשלת המנדט עורכת מפקד אוכלוסין שני בארץ.