הרף פנדמיה, עלייה מארגנטינה בשנת 2020 גדלה באופן משמעותי – WZO

הרף פנדמיה, עלייה מארגנטינה בשנת 2020 גדלה באופן משמעותי

ראשת המחלקה לעידוד עלייה מרינה רוזנברג קוריטני:

אל לנו לשכוח שמאחרי מספרים יבשים אך מדברים בעד עצמם, המובאים בכתבה דלהלן, מסתתרים גורלות של מאוד ואלפים ויהודים. אני שמחה שהמחלקה שלנו עוזרת ליותר ויותר יהודי ארגנטינה ומדינות אחרות בכל שלבי קבלתה וביצועה של ההחלטה ההחלטה לגבי חזרתם הביתה, לישראל.

הרף פנדמיה, עלייה מארגנטינה בשנת 2020 גדלה באופן משמעותי

(Jewish Telegraphic Agency) JTA, בואנוס איירס

https://www.jta.org/quick-reads/more-argentine-jews-made-the-move-to-israel-in-2020-despite-the-pandemic

ובכן, אל אף כל סגרים ומגבלויות, יותר ויותר יהודי ארגנטינה עולים לישראלבשנת 2020, כמותם גדלה ב-26% לאומת שנת 2019:  מ-460 ל-567.

ככל הנראה, מדובר במגמה אשר בעתיד הקרוב אך תתחזק ותתמשך. על כך מעיד גידול משמעותי של לומדים את השפה העברית על מנת להתכונן באופן מיטבי לעלייה בכיתות האולפן, אותן מפעילה המחלקה לעידוד עלייה בהצ"ע.

בשנתת 2020 כמות תלמידי הכיתות הללו גדלה בכ-50%: מ-900 בשנת 2019 עד ל-1,300. זאת ועוד. בשנת 2020 המחלקה פתחה וממשיכה להפעיל כיתות וירטואליות וזאת הן על מנת לענות לביקוש הולך וגדל במיוחד מצד יהודי הקהילות הקטנות והמרוחקות אשר בהן יתכנות לפתיחת כיתות אולפן רגילות, והן מפאת מגבלות וסגרים מתמשכים. בכיתות מקוונות אלה למדו וממכישים ללמוד יותר מ-2,000 יהודי ארגנטינה ומדינות אחרות של אמל"ט.

"ישראל היא מדינה אטרקטיביתטוען אלחנדרו מלינקובסקי, רכז המחלקה לעידוד עלייה בארגנטינה, צ'ילה ואורוגוואי –  כך היה מאז ולתמיד וכעת, אחרי כל התלאות של המגפה, התעניינות של יהודי ארגנטינה בעלייה אף גדלה באופן משמעותי, ומגמה זו ברורה ומואצת".

במוכן, למגמה זו תורמים גם גורמים כלכליים, הרי בשנת 2020 אינפלציה בארגנטינה גדלה ב-36%. אם בשנים שקדמו למגפה המרכז היהודי AMIA בבואנוס איירס נענה כל חודש לכ-40 בקשות לסיוע כלכלי, אזי בשנת המגפה כמות פניות כאלה גדלה ב-1,2000% – עד ל-500 פניות מידי חודש.

לפי המחקר שערך מומחה לדמוגרפיה  סרחיו דלה פרגולה, בבואנוס איירס רבתי מתגוררים כ-160 יהודים והדבר עושה את כרך בפרט ואת ארגנטינה בכלל לקהילה יהודית הגדולה ביותר באמל»ט.

21 מרץ 2021
2 דקות קריאה
332
חֲדָשׁוֹת

קרא עוד

משחקי המכביה הפאן-אמריקאית

משחקי המכביה הפאן-אמריקאית

פעולות לשחרור נחטפים.
ידוע הרי שהחודש תשרי הוא החודש מאוד חגיגי…

ידוע הרי שהחודש תשרי הוא החודש מאוד חגיגי…

אכן, חודש תשרי מלא חגים ומצוות כרימון זרעים, והשליחים של המחלקה וגם המורים והתלמידים של האולפנים שלה ברחבי תבל יודעים לערוך חגיגות לכבוד חגי תשרי ולחגוג אותם כיאה.