השבוע הראשון של יולי בתולדות הציונות ומדינת ישראל – WZO

השבוע הראשון של יולי בתולדות הציונות ומדינת ישראל

בתמונה (מימין לשמאל): הנציב האזרחי הבריטי הראשון בארץ ישראל סר הרברט סמואל, לורד  ארטור ג'יימס בלפור וגנרל אדמונד אלנבי

אנו מתחילים לפרסם את דברי הימים (כרונולוגיה) של אירועים חשובים בתולדות הציונות וישראל. להלן אירועים כאמור שאירעו במהלך השבוע הראשון של חודש יולי.

1 יולי 1920  –   תם השלטון הצבאי הבריטי בארץ ישראל. הנציב האזרחי הראשון, סר הרברט סמואל, יהודי-אנגלי המקורב לציונות, נכנס לתפקידו.

3 יולי 1904 (כ' בתמוז תרס"ר)  –  בגיל 44 נפטר בנימין זאב הרצל, חוזה מדינה יהודית, מחוללה של ההסתדרות הציונית העולמית וראשה בשבע שנותיה הראשונות.

3 יולי 1922  –   ממשלת בריטניה מפרסמת מסמך מדיני רשמי בענייני ארץ ישראל ("הספר הלבן" של שנת 1922) שיש בו נסיגה מהבטחות של הצהרת בלפור. בין השאר נקבע כי עבר הירדן המזרחי יהיה לאמירות בראשות עבדאללה, בן השושלת ההאשמית מהיג'אז, העליה היהודית תוגבל ותוקם מועצה מחוקקת שבה יהיה יצוג של כל תושבי הארץ – הדבר יפגע ביהודים שמהווים מיעוט.

4 יולי 1902  –  פגישה "היסטורית" בין הרצל ללורד נתנאל מאיר רוטשילד, ראש שושלת רוטשילדים הבריטים.  הרצל עומד על הצורך הדחוף ביישוב יהודי מזרח אירופה בסביבות ארץ ישראל.

4 יולי 1976  –   פרשת אנטבה – מחבלים פלסטינים חוטפים מטוס נוסעים צרפתי ובו למעלה ממאה נוסעים ישראלים ומנחיתים אותו באנטבה, אוגנדה. צה"ל, במבצע מבריק מדהים את העולם, מחלץ את החטופים מאנטבה.

5 יולי 1906  –   ביפו קמה אגודה בשם "אחוזת בית" מתעתדת לבנות שכונת גנים מחוץ לגבולות העיר. הקמת האגודה מסמלת את ראשיתה של העיר תל אביב.

5 יולי 1950  –  כנסת מחוקקת בישיבה חגיגית לכבוד יום השנה ה-46 לפטירתו של הרצל, את חוק השבות, המבטיח לכל יהודי בעולם את זכות העלייה לישראל.

5 יולי 1961  –   ישראל משגרת לחלל את טיל מחקר "שביט 2"

6 יולי 1882  –   לארץ מגיעה קבוצה ראשונה של אנשי ביל"ו – 13 צעירים וצעירה אחת. הם מתגוררים ביפו ועוברים למקוה ישראל.

6 יולי 1960  –  תעשייה אווירית מוסרת לצה"ל מטוס אימונים ראשון שהורכב בישראל – "פוגה מגיסטר".

7 יולי 1920  –  בלונדון מתכנסת הוועידה השנתית של ההסתדרות הציונית העולמית, ובה לראשונה משתתפות נציגי מדינות שהובסו במתחמת העולם הראשונה – גרמניה, אוסטריה ועוד). הוועידה מחליטה על הקמת הזרוע הפיננסית של הצ"ע – קרן היסוד. חיים ויצמן נבחר יו"ר הצ"ע.

7 יולי 1937  –   ועדת פיל מפרסמת את מסקנותיה. מציעה לחלק את ארץ ישראל בין יהודים לערבים. ליהודים מוצעת מדינה קטנה בגליל ובמישור החוף עד לסביבות באר טוביה, לערבים – רוב השטח הנותר. ירושלים ומובלעת מיפו אליה – ישארו תחת שלטון בריטי. בין היהודים יש תומכים ושוללים. ערבים דחו את התכנית.

8 יול 2021
2 דקות קריאה
493
חֲדָשׁוֹת

קרא עוד

יום העצמאות בסאו-פאולו

יום העצמאות בסאו-פאולו

כמו בכל מדינות ופינות התבל, בהן פועלות כיתות האולפן של המחלקה לעידוד העלייה, אירועים חגיגיים לרגל יום עצמאותה של מדינת ישראל נערכו גם בברזיל.
דרום אפריקה הגישה תביעה נגד ישראל.

דרום אפריקה הגישה תביעה נגד ישראל.

ממשלת דרום אפריקה האשימה את ישראל בגנוציד ופנתה לבית הדין הבינלאומי בהאג, דורשת להתחיל בהליכים משפטיים.
נא להכיר: שגרירי העברית שלנו

נא להכיר: שגרירי העברית שלנו

היום אנו רוצים להכיר אתכם עם שגרירנו רונן גורביץ'.