מצפינים לקו המשווה – WZO

מצפינים לקו המשווה

עובדה: במחציתו הדרומי של כדור הארץ הצפון הוא האזור החם ביותר. שם חם גם בחורף (וכעת בברזיל דווקא חורף), אך השליח של המחלקה לעידוד העלייה דניאל טורבן הגיעה בשליחות קצרה לערים סלבדור ורסיפה אשר בצפון ברזיל, לא כדי "להתחמם" (החום לא חסר לו גם בארץ), אלא כדי לעבוד. ליתר דיוק, לתת דחף חדש לעידוד עלייה […]

עובדה: במחציתו הדרומי של כדור הארץ הצפון הוא האזור החם ביותר. שם חם גם בחורף (וכעת בברזיל דווקא חורף), אך השליח של המחלקה לעידוד העלייה דניאל טורבן הגיעה בשליחות קצרה לערים סלבדור ורסיפה אשר בצפון ברזיל, לא כדי "להתחמם" (החום לא חסר לו גם בארץ), אלא כדי לעבוד. ליתר דיוק, לתת דחף חדש לעידוד עלייה בערים אלו, אשר בהן לא הרבו עד כה לבקר הנציגים של התנועה הציונית. דניאל טורבן עולה ותיק מברזיל, אשר השיג בארץ הישגים ניכרים בתחום הי-טק. לו יש מה לספר ליהודים במדינת מוצאו.

דניאל טורבן ערך סדרת שיעורי בונוס באולפנים של המחלקה בערים גדולות ריו וסאו-פאולו, אך העיקר בשליחותו היה כאמור הביקור בערים הצפוניות הנ"ל. קהילות יהודיות בהן אינן גדולות. בכל מדינת באייה, אשר העיר סלבדור היא בירתה, מתגוררים כ-800 יהודים, ובמדינה פרממבוקו אשר העיר הבירה שלה רסיפה – כ-2000 יהודים. עם זאת, דווקא הקהילה היהודית של רסיפה ותיקה ביותר בשתי האמריקות (היהודים הראשונים באו לכאן מפורטוגל עוד בשנת 1500) ובעיר זו נמצא הבית הכנסת הראשון בברזיל (נבנה ונחנך במאה ה-17). אך לא בהיסטוריה מרשימה של קהילות אלו דן דניאל עם בניהן, אלא במגוון רחב של הנושאים האקטואליים הנוגעים למדינה היהודית ועל האפשרויות העומדות בפני עולים במדינת ישראל קרי, פעל לעידוד עלייה פשוטו כמשמעו.

ראשת המחלקה לעידוד עלייה מרינה רוזנברג-קוריטני: "אנו עושים הכל על מנת להביא את המסרים של עידוד עלייה והאמת על המדינת ישראל לכל יהודי אשר ובאשר הוא, כולל כמובן קהילות קטנות ומרוחקות ממרכזים קהילתיים גדולים. אני מודה לדניאל טורבן ולשליחה של המחלקה בברזיל אורית קירצ'וק על ארגון ועריכה מוצלחים של סדרת שיעורי בונוס והרצאות, ומקווה כי במהרה פעילותנו המעודדת עלייה בשתי הערים הנ"ל בצפון ברזיל תיערך על בסיס קבוע קרי, ייפתחו שם כיתות האולפן שלנו".

30 אוג 2019
1 דקות קריאה
227
חֲדָשׁוֹת

קרא עוד

התחלה חדשה ומוצלחת

התחלה חדשה ומוצלחת

עבור תושבי החצי הצפוני של כדור הארץ ראשון באפריל הוא יום מתיחות.
תולדות הציונות ומדינת ישראל: 23–28 פברואר

תולדות הציונות ומדינת ישראל: 23–28 פברואר

Photo: Demonstration in Tel Aviv for the British army recruiting during World War II / Wikimedia 23 פברואר 1971 – בבריסל, בלגיה, נפתחת ועידה בין לאומית למען יהודי ברית המועצות, בהשתתפות כ-800 נציגים מבכל רחבי העולם, יהודים ולא יהודים.
מפגש מיוחד לרגל יום העצמאות בסאו פאולו

מפגש מיוחד לרגל יום העצמאות בסאו פאולו

23 אפריל 2023 נערך מפגש שגרתי ומיוחד גם ילד ב"קפה עברית" באוניברסיטת סאו פאולו.